Dotari

Unitatea şcolară are în componenţă următoarele:

a. Clădiri

Cuprinde o clădire în care se desfăşoară procesul de învăţământ, care nu se află în lista de intervenţii, fiind consolidată în perioada 2002-2003 şi o cantină, care în prezent este închiriată unei societăţi comerciale.

b. Utilităţi

Curent electric, apă rece / caldă curenta, sistem de încălzire propriu (centrală proprie pe gaz).

c. Spaţii de învăţământ

Număr total

Suprafaţa (mp)

Nr. săli ocupate

Săli de clasa

18

18

Laboratoare / cabinete

1112

20

Sală de festivităţi

95

Sala de sport

250

1

Școala are în dotare 2 laboratoare de informatică, laborator AeL, laborator de procesarea computerizată a imaginii, laborator de fizică, laborator de chimie, laborator de biologie, laborator tehnologic, cabinet de limba română, cabinet de limbi moderne. De asemenea cuprinde şi un teren de sport în curtea interioară, în care se pot desfăşura orele de educaţie fizică. Există un cabinet medical cu medic şi asistent medical pe toată durata desfăşurării cursurilor. Biblioteca liceului beneficiază de un fond de carte de peste 25000 volume.

d. Mijloace didactice şi echipamente existente în dotarea şcolii:

• 127 calculatoare legate în 4 reţele;
  • O tablă Smart
  • 5 laptop-uri;
  • 5 televizoare color;
  • 3 retroproiectoare;
  • 14 videoproiectoare;
  • 6 truse pentru Fizică;
  • 54 truse experimente – Chimie;
  • 2 scanere;
  • 7 copiatoare Xerox;
  • 8 imprimante multifuncţionale;
  • 7 imprimante color;
  • 2 fax-uri;
  • 16 aparate condiţionarea aerului.